Telegram
Instagram

 

موقعیت جغرافیایی تاجیکستان

 

موقعیت جغرافیایی-تاجیکستان

تاجیکستان با وسعتی حدود 143 هزار و 100 کیلومتر مربع، در جنوب خاوری آسیای مرکزی، در 36 درجه و 40 دقیقه و 41 درجه و 5 دقیقه پهنای شمالی و 67 درجه و31 دقیقه و 75 درجه و 14 دقیقه درازای حاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار گرفته وبا کشور ایتالیا، نواحی جنوبی اسپانیا و بخش .مرکزی ژاپن، در یک پهنای جغرافیایی قرار دارد.
این کشور از سوی شمال به کشورهای، قرقیزستان و ازبکستان، از جنوب به افغانستان، از غرب به .ازبکستان و از شرق به چین محدود است.
تاجیکستان از شمال به جنوب 350 کیلومتر و از باختر به خاور 700 کیلومتر است. بلندی ان از سطح دریای ازاد 500 متر (در دشت رودخانه وخش) الی 700 متر (در پامیر) است و در نقشه های جغرافیایی با رنگ قهوه ای و قهوه ای تیره نشان داده شده است که .بیانگر کوهستانی بودن این سرزمتن است.
تاجیکستان در میان دو رشته کوه، تین شان که تا چین ادامه دارد و پامتر که تا افغانستان ادامه دارد، قرار گرفته است وبه دریای ازاد دسترسی ندارد.

پایتخت تاجیکستان

تاجیکستان-دوشنبه

پايتخت تاجيكستان، شهر دوشنبه است..اين شهر تا سال 1929م. دوشنبه نام داشت و پس از آن به استالين‌آباد و پايتخت جمهوري شوروي تاجيكستان تغيير نام داد.پس از مرگ استالين (1953) و در زمان خروشچف در سال 1961م. بار ديگر نام اين شهر به دوشنبه تغيير يافت.نام دوشنبه بنا به روايتي از بازار روزهاي دوشنبه در اين مكان گرفته شده است.شهر دوشنبه داراي بازارهاي بسياري مانند بازار كاروان، بازار سخاوت، بازار سبز، بازار بركت، بازار سلطان كبير و… است.

در اين شهر دو مقبره جذاب به نام‌هاي مقبره ملي كمال‌الدين بهزاد تاجيكستان و مقبره تاجيكستان باستان آثار هنري و تاريخي مثل سفالگري، قالي‌بافي، جواهرات، وسايل موسيقي و... را در خود جاي داده است. تئاتر اپرا و بالت صدرالدين عيني نيز بهترين ساختمان شهر دوشنبه محسوب مي‌شود.

دیدنی های تاجیکستان 

تور تاجیکستان-طبیعت تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان به دلیل داشتن منابع طبیعی و جغرافیایی خاص از جمله مناطق کوهستانی و جنگلی، دره های پهناور، رودها و چشمه های پراکنده و پوشش گیاهی متنوع، زیستگاه گونه های جانوری به ویژه حیوانات وحشی نادر و منحصر به فرد، پرندگان و آبزیان دارای شکارگاه های گوناگون است. در این سرزمین یخچال های طبیعی بسیاری نیز وجود دارند که از منابع آب منطقه به شمار می روند. همچنین رودهای باستانی پرآبی در این وادی روانند که برخی از آنها شامل سیردریا یا سیحون و آمودریا یا جیحون می باشند.
قله های کوهستان فان در تاجیکستان معمولا بیشتر از پنج هزار متر ارتفاع دارند و معروف ترین آنها قله های چپدره، بادخانه، ماریا، میرعلی و زندان هستند. حوزه اسکندرکول یکی دیگر از دیدنی های این کوهستان است که تنوع درخت و بوته های پیرامون آن از مهم ترین انگیزه های سفر گردشگران به این منطقه محسوب می شود.


باغ گیاه‌شناسی آکادمی علوم تاجیکستان به نام "باغ بوتانیکی" معروف و در شمال شهر دوشنبه پایتخت این کشور واقع می‌باشد که مکانی جذاب و دیدنی است.

باغ گیاه شناسی-تاجیکستان
باغ بوتانیکی-تاجیکستان

این باغ متشکل از 30 هکتار زمین بوده و در چند سال گذشته با کمک دولت تاجیکستان به طور کلی و با استفاده از تجربه و رعایت سنت‌های نقاشی و معماری ملی بازسازی شده است.
"مظفر خالق‌اف" یک دانشمند گیاه‌شناس تاجیک می گوید در کنار این باغ انستیتو گیاه‌شناسی آکادمی علوم فعال بوده و در دهه سی‌ام قرن گذشته (1930) زمانی که این مؤسسه پژوهشی راه‌اندازی شد باغ گیاهان نیز به عنوان یک نهاد فرعی آن بنیاد شد.
چندین درخت در جنب ورودی باغ از آن زمان باقی مانده و یادگاری از اولین گیاهانی است که در حدود 80 سال پیش توسط کارمندان مؤسس انستیتو گیاه‌شناسی شناخته شده‌ است.
گفتنی است در جمهوری تاجیکستان آداب و رسوم ایرانی در جای جای زندگی مردم این کشور خود را می نمایاند عید نوروز و اعیاد مذهبی مانند سایر جمهوری های آسیای مرکزی گرامی داشته می شود. با توجه به سابقه تاریخی این سرزمین ، موزه ها ، آثار باستانی و دیدنی زیادی در اطراف و اکناف این کشور وجود دارد که بازدید از آنها گذشته این مرز و بوم را بیشتر معرفی می کند. هر چند باید گفت آن طور که شایسته است در حفظ و نگهداری این بناها توجه نشده و برخی از آنها در طول زمان از بین رفته است.

نوروز-تاجیکستان

 آب و هوای تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان دارای آب و هوای ابری است که در آن تفاوت بین گرمای شب و روز و تابستان و زمستان قابل ملاحظه است.باران آن ناچیز و آسمان در بیشتر روزهای سال صاف است. بر پایه داده های آماری، در سال 2 هزارو 100 تا 3 هزار و 165 ساعت آفتاب دارد. باد های محلی در دره های این سرزمین تحت تاثیر اختلاف بلندی به وجود می آیند و به باد های کوهستانی معروف هستند. در میان این باد ها مهم تر از همه باد گرم و خشک یا باد گرمسیر است که در تابستان و پاییر در تمامی دره فرغانه می وزد. در جنوب تاجیکستان باد افغانی با ویژگی همانندی شهرت محلی دارد.
در کوهستانهای این کشور، خط برف دایمی از 3 هزارو800 تا 5 هزارو 200 متر بلندی دارد.

 

تور تاجیکستان

 

واحد پول تاجیکستان

 

واحدپول-تاجیکستان

در 30 اكتبر سال 2000م. دولت جمهوري تاجيكستان واحد پول جديدي به نام «ساماني» را به جاي روبل تاجيكي در تاجيكستان رايج كرد. رئيس جمهور تاجيكستان امامعلي رحمان‌اف در سخنراني خود تغيير واحد پول را جهت بهبود وضع اقتصادي وسيستم بانكي كشور و همچنين ارتباط آن با ميراث تاريخي اعلام كرد. رئيس جمهور رحمان‌اف گفت كه تبديل روبل تاجيكي به ساماني از 30 اكتبر آغاز شده و تا آوريل سال 2001م. ادامه خواهد يافت.

در واحد پول جديد تاجيكستان يك «ساماني» معادل 100 «درم» جديد و 1000 روبل قديم تاجيكستان است.

بانك ملي واحد پول جديد را در 1، 5، 10، 20، 50 و 100 ساماني و 1، 5، 20 و 50 درمي ارائه كرد پولها در آلمان و طبق استاندارد‌هاي بين‌المللي چاپ شدند.

مراکز خرید برتر دوشنبه

 

بازار |  Green Bazaar

حتما طی سفرتون به شهر دوشنبه، به میوه یا سبزیجات تازه احتیاج پیدا خواهید کرد. این شهر یه بازارچه کوچه میوه و تره بار داره که در مرکزه شهره و به نام "شاه منصور" معروفه. تو این بازارچه علاوه بر سبزیجات میتونین مواد غذایی مورد نیاز مثل گوشت یا غلات تهیه کنین، همچنین مرکز خریدی داره که دارای صنایع دستیه و لباس های سنتی تاجیکستان هم تو این بازارچه به فروش میرسه. در نهایت وقتی به این مرکز خرید برین، علاوه براینکه اجناس مورد نیازتون رو تهیه میکنین، میتونین با فرهنگ و سنت مردم تاجیکستان و غذاهای محلی اونها هم آشنا بشین. این بازارچه از ساعت ۵ صبح تا۷ شب هم آماده بکار هست.

 

مراکزخرید تاجیکستان
مراکزخرید تاجیکستان
مراکزخرید تاجیکستان

فروشگاه مرکزی | TSUM Central

اگه در کنار بازارچه سنتی و صنایع دستی، دنبال یه مرکز خرید مدرن و دارای امکانات تکنولوژی موبایل هم بودین بهتون پیشنهاد میکنیم که به این مرکز خرید سری بزنین. یه پاساژ سرپوشیده که انواع پوشاک سنتی و اقلام مورد نیازتون رو میتونین از داخل اون
تهیه کنین. این مرکز خرید از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعداز ظهر هم باز هست.
مراکزخرید تاجیکستان
مراکزخرید تاجیکستان
مراکزخرید تاجیکستان

ما را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر خود را اضافه کنید.

0
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

تماس با ما

  • تهران - سعادت آباد - خیابان علامه جنوبی - مجتمع طوس - طبقه اول واحد 62
  • تلفکس:02188694090

همراه ما باشید

درباره ما

آژانس هواپیمایی و مسافرتی سفرنامه اسرارآمیز

  • مجری بهترین تورهای داخلی و خارجی
  • اخذ ویزای کلیه کشورها
  • ارائه آنلاین ویزای کلیه کشورها
طراحی سایت و بهینه سازی توسط نوین آی تی

بهینه سازی سایت توسط