اطلاعات گردشگری پرتغال لیسبون

اطلاعات گردشگری پرتغال لیسبون

اطلاعات گردشگری پرتغال لیسبون 1350 500 خانم سپاهی

راهنمای گردشگری پرتغال لیسبون

در جنوب غربی قاره اروپا قرار گرفته، غربی ترین کشور این قاره می باشد. از شمال و شرق با اسپانیا دارای مرز مشترک به طول ۱۲۱۴ کیلومتر می باشد.در مقایسه با مساحت کشورمان، پرتغال تقریبا یک هفدهم مساحت ایران را دارا می باشد. آب و هوای پرتغال به دلیل نزدیکی اش به اقیانوس اطلس، مرطوب و نسبتا معتدل است. میانگین درجه حرارت سالیانه کشور حدود ۱۶ درجه سانتیگراد می باشد. برف و یخبندان زمستانی در لیسبون وجود ندارد. زبان رسمی این کشور پرتغالی می باشد. در جهان معاصر حدود ۲۵۰ میلیون نفر در کشورهای مختلف به این زبان تکلم می کنند. اینکه جمعیت ۵/۱۰ میلیونی پرتغال توانسته است زبان خود را به بعض کشورهای دیگر صادر کند و هم اکنون چنین جمعیت عظیمی به این زبان تکلم می کنند، پیوسته مورد مباهات مردم پرتغال است.

تعداد مسلمانان پرتغال ۵۰ هزار نفر می باشد که حدود چهار دهم درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهد. اکثر مسلمانان پرتغال مهاجرینی هستند که از مستعمرات سابق پرتغال همچون هند، موزامبیک، گینه بیسائو و آنگولا به این کشور آمده اند و بسیاری از آنها هندی تبار هستند.. گفته می شود در سال ۱۳۸۶ شمسی هنرمندان ایرانی، محراب، سردرب، گنبدها و مناره مسجد جامع لیسبون را کاشی نمودند. این هنر ایرانی اسلامی در طول سالهای متمادی نام کشورمان را در پرتغال جاودان خواهد ساخت.

پرتغال کشوری با آب و هوای بسیار دلپذیر است که مکان های جالب توجه زیادی برای ارائه به گردشگران دارد. از طرفی هزینه ی سفر به این کشور زیبای اروپایی نیز بسیار مناسب است و به همین دلیل باید در لیست سفر هر گردشگری قرار گیرد.

پرتغال جاذبه های زیادی برای افراد مختلف و سلایق متنوع به همراه دارد. شما می توانید در تاکستان های باستانی پرتغال قدم زده و آب و هوای گرم آن را به درون ریه های خود بکشید، یا به بازدید از سواحل بکر، کوه های بلند، کافه های غیرمتعارف، هزارتوی کوچه های فریبنده، بازارهای پر جنب و جوش و روستاهای عجیب و باحال آن بپردازید و تمام آنچه گفته شد نشاندهنده ی این موضوع است که در پرتغال مکان های بیشماری برای کشف شدن وجود دارد. تعجبی ندارد که گردشگری پرتغال هر ساله شاهد رشد چشمگیری است.

لیسبون

لیسبون پایتخت کشور پرتغال شروع خوبی برای گردشگری است. نیمی از شهرت پایتخت های اروپا را همین شهر دارد و از لحاظ زیبایی و جاذبه هم چیزی کم ندارد.

قلعه جرج مقدس

شناخته شده‌ترین جاذبه بزرگ لیسبون، قلعه جرج مقدس بوده که موقعیتی باشکوه، در نزدیکی آلفاما بر روی تپه‌ای مشرف به پایتخت پرتغال واقع شده است. این نقطه یکی از معروف‌ترین مقاصد گردشگران محسوب می‌شود. باروهای تحسین‌برانگیز این بنا، موزه جذاب و محوطه شگفت‌انگیز باستان شناسی‌اش در کنار هم تجربه‌ای ارزشمند و به یاد ماندنی برای کل خانواده به ارمغان می‌آورند.

شکارگاه محبوب لرد بایرون همین دهکده استثنائی است که پر از ساختمان های رنگی و معماری نفس گیر است. کاخ ها، برج ها و قصرهای رمانتیک و جنگلی انبوه و مه آلود همه بخشی از زیبایی این دهکده هستند. ساختمان ها و بناهای تاریخی و خانه های اربابی با محوطه های وسیع و ویژگی های دکوراتیو جالب هم از دیگر جاذبه های آن هستند.

یادمان اکتشافات یک بنای یک پارچه سنگی است که به روی رود تاقوس خم شده تا یادآور عرشه کاراوِل که نوعی کشتی مورد استفاده کشتی‌رانان در قرن ۱۵ بوده است باشد. طراحی این یادمان بسیار دقیق بوده و در ۱۹۶۰ برای بزرگداشت پانصدمین سالگرد مرگ دریانوردی به نام هِنری ساخته شد. این بنا با به تصویر کشیدن چهره‌های اصلی این دوره، ادای احترامی است به تمام افرادی که فعالانه در رشد و توسعه عصر طلایی اکتشافات دخیل بودند. بعد از تحسین یادمان نامیرای سنگی این افراد، می‌توانید سوار آسانسور شده و به بالای بنا رفته و نمایی از بالای رودخانه و اطرافش را تماشا کنید.

میدان تجارت

میدان بزرگ روبه‌روی رودخانه لیسبون یعنی میدان تجارت خود به تنهایی قابل تحسین و زیبا است، اما تنها در زمانی که از طاق نصرت اوگوستا تماشا شود تمام ابعاد گسترده‌اش قابل رؤیت خواهد بود. این طاق قرن نوزدهمی برجسته در نزدیکی ضلع جنوبی خیابان اوگوستا قرار دارد و توسط معمار پرتغالی، «سانتوس کاروالیو» طراحی و به‌عنوان نمادی از بازسازی پایتخت بعد از زلزله ۱۷۵۵ ساخته شده است. علیرغم اینکه این طاق در ۱۸۷۳ افتتاح شد تنها مدت کمی است که مردم اجازه دارند به بالای آن بروند.

آسانسور سانتا ژوستا

یکی از شاگردان گوستاو ایفل برای حمل‌ونقل مردم به بالا در مرکز شهر لیسبون در اوایل قرن ۲۰م آسانسور سانتا ژوستا را ساخت .

کاخ ملی پنا

کاخ ملی پنا (Pena National Palace) مثل یک قلعه افسانه‌ای به نظر می‌رسد که در روزهای ابری بالاتر از ابرها قرار گرفته است. هنوز هم در بالای یک تپه در سینترا قرار گرفته است، که در یک روز روشن می‌تواند از لیسبون دیده شود. توسط شاه فردیناند دوم ایجاد شد که آن یک مثال قابل توجه از رمانتیسیسم در قرن ۱۹، نه تنها در پرتغال بلکه جهان است، این کاخ ترکیبی از سبک معماری مورها و مانیولین است. آن ابتدا به عنوان یک کلیسای کوچک برای Our Lady پنا در قرون وسطی شروع به کار کرد و امروز برای مناسبت‌های دولتی از آن استفاده می‌شود.

 

Leave a Reply